• İkiu Ajans

Web Tasarım Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?


 

Web sitenizin güzel olması gerekir; ancak aynı zamanda da size para kazandırması gerekir.

Web tasarım yaptırırken işletmelerin yaptığı en büyük hata; tüm detaylarıyla düşünülmüş bir web sitesi yapmamak veya yaptırmamaktır. Web siteniz trafik almak ve buna bağlı olarak dönüşümlerinizi artırmak zorundadır. Arttırılan web trafiği, en nihayetinde de gelir üreten bir web sitesine dönüşmelidir. İyi bir tasarım, kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken unsurdur. Ancak sadece tasarıma odaklanmak, sitenizde eksik olan diğer konuları atlamanıza sebep olur.

Web tasarım hizmeti alırken sık yapılan hataları sizler için kısaca listeledik.


 

1- Web Tasarımının Mobil İle Optimizasyonu ( Uyumu ) :Sitenize gelen kullanıcıların çoğunluğu büyük olasılıkla bir mobil cihaz kullanıyordur. Web siteniz mobil uyumlu değilse sitenin mobil cihazda görüntülenmesi ve kullanılması zor olabilir. Mobil olmayan site, kullanıcıların içeriği okumak için sıkıştırma veya yakınlaştırma yapmalarını gerektirir. Kullanıcılar bunu moral bozucu bir deneyim olarak görür ve büyük olasılıkla sitenizden çıkarlar

Bugün, herkesin akıllı telefonları var ve bu telefonlarla sürekli iletişim kuruyor, bilgi arıyorlar. Birçok ülkede, akıllı telefonların sayısı kişisel bilgisayarların sayısını geride bıraktı. Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak, çevrimiçi varlığın önemli bir parçası haline geldi.

Sitenize gelen kullanıcıların çoğunluğu büyük olasılıkla bir mobil cihaz kullanıyordur.

Web'e erişen mobil cihaz sayısı her geçen gün artıyor. Web sitenizi mobil uyumlu olacak şekilde tasarlamak sayfalarınızın bütün cihazlarda en iyi performans göstermesini sağlar.


- Web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını bilmiyorsanız hemen Mobil Uyumluluk Testi 'ni tamamlayın!2- Slider Kullanımı ve Süresi :Sliderlar daha çok ana sayfalarda kullanılmaktadır. Sliderler, Müşterilerine görsellerini tek karede, efektli ve yazı içerikli, aynı zamanda çoklu gösterim yapmak isteyen kullanıcılar için çok kullanışlı bir seçim. Fakat doğru yapılandırıldığında. Web sitenizi ziyaret edecek kişilerin, web sitenize hangi cihazlar üzerinden bağlandığını bilmeniz imkansız. Bu nedenle, en kötü ihtimali düşünmek zorundasınız. Yani müşteriniz, eski, işlemcisi düşük, ram bakımından zayıf bir mobil telefon veya bilgisayar ile web sitenize girmek isteyebilir. Ana sayfa header kısmında ağır görseller içeren ve zaten yazılımsal olarak ağır bir eklenti olan sliderlı web sitesinin bu tip cihazlarda açılma hızı oldukça düşüktür. Hatta müşterinizi kaçırabilirsiniz.

Bir slider kullanmak zorundaysanız, onu çok iyi yapılandırmanız gerekiyor.

  • Görsel boyutlarını en düşük şekilde kullanmaya çalışın

  • Görsellerin dosya boyutunu en aza indirerek, kalitesini bozmadan görselleri düzenleyin

  • Fazla efekt kullanmamaya çalışın

  • Slider bölümünde 5-6 adet sliderdan fazla slide eklemeyin

  • Mümkünse bir cache yazılımı kullanın

  • Slider düzenlendikten sonra sitenizin hızını ölçün3- Web Siteniz Seo dostu mu ? :Herkes web sitesini üst sıralarda görmek ister. Çünkü üst sıralarda olmak hem prestij hem de kazanç sağlamak demektir. İşte burada devreye Google Seo giriyor. Seo ne diye soracak olursanız; İngilizce açılımı; Search Engine Optimization: Türkçe anlamıyla; Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Web siteniz arama motorlarına dost bir altyapı ile yapılmamış ise, yalnızca çalışanların ve tanıdıklarınızın ziyaret ettiği bir site olacaktır. Oysa internet sitesinin temel amacı, yeni müşteriler bulma ve hizmetlerinize insanların kolay ulaşımını sağlamaktır.4- Yazım ve Dilbilgisi Hataları :Yazım hataları ve anlam bozuklukları web sitenizin güvenilirliğini düşürür. Kurumunuz hakkında ziyaretçilere kötü bir izlenim bırakır. İmla hataları ve anlam bozuklukları dolu bir siteden kimse ürün veya hizmet almak istemez!5- Ziyaret Edilen Bağlantıların Tanımlanmamış Olması :Ziyaretçiler sitenizi dolaşmak için bağlantıları kullanır. Eğer mevcut bağlantınızdaki sayfanız boş ise ziyaretçileriniz için kötü bir izlenim bırakmış olursunuz.6- Kullanılan Görsellerin Kalitesi :Web sitenizde kullanılan görsellerin aynı kalitede, özgün ve telif hakkı açısından başınızı ağrıtmayacak görseller olması gerekmektedir. Unutmayın kaliteli görseller kullanmak adına da çok yüksek boyutlu görsellerin tercih edilmesi, web sitenizin hızını düşürür. Bu nedenle web siteniz kaliteli görsel içerse dahi; arama motorlarında üst sıralamalarda maalesef yer almaz.
7- Gezinme Menüsü :Gezinme menüleri sitenizde en önemli konulardan biridir. Menünüzdeki her hata müşterilerinizin sitenizden kaçmasına sebep olur. İyi bir menü, sayfa içinden müşterilerin ilgili bir sayfaya doğru yönlendirilmelidir. Yönlendirme yaptığınız sayfanın tamamlanmış olması ve menüye tekrar dönmenin kolay olması sitede gezinme sürelerini belirgin bir biçimde arttırır. 


9 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör