• İkiu Ajans

Dijital Pazarlama Ekibinizi Nasıl Oluşturulmalısınız?Şirketler/Kurumlar İçin Dijital Pazarlama Ekibi Nasıl Kurulur?Günümüzde hepimiz hayatı çevrimiçi yaşıyoruz. Bugün ne yemek yapalım' dan tutun da , evde ne eksiğe kadar çoğu ihtiyacımızı tek tuşla bizim adımıza halledebilecek kişiler ya da firmalar bulabiliyoruz. Her sektörde ihtiyaçları çevrimiçi karşılamak mümkün .Bir kesim bu işi ulaşılabilir ve doğru yapabiliyor , taleplere cevap verebiliyorken , diğer bir kesim neleri eksik yapıyor kısaca inceleyelim.Yeni başlayan şirketler için dijital pazarlama nasıl olmalı?


Dijital pazarlama için yeni başlangıçlar yapmayı planlıyorsanız öncelikle güncel bir web sitesine sahip olmalısınız. Web sitenizin tasarım ve içeriği hizmet vereceğiniz sektörle alakalı ve ziyaretçilerin kullanımı açısından kolay ve anlaşılabilir olmalıdır. Örnek olarak şöyle düşünmelisiniz insanlar web sitenizi sizin için değil, verdiğiniz hizmeti / ürünü almak için ziyaret ediyor. Bu nedenle içerik olarak ürün / hizmet bazlı olmalısınız.

Hizmet alacağınız ajans ya da kendi yazılım uzmanınızı ile çalışacaksanız ; yapacağınız görüşmeleri ve taleplerinizi bu doğrultuda oluşturmalısınız. Web sitenizi bir yazılım firmasına yaptırdıysanız , eğitim için göndereceğiniz personelin de bilgisayar ve web sitesinden anlıyor olmasına dikkat etmelisiniz. Şöyle ki , muhasebede çalışan elemanınızı bu işin başına koyarsanız pek bir mesafe kat edemezsiniz.

Nasıl bir ekip kurmanız hakkında karar vermeniz lazım. Çünkü bu süreçte yapacağınız operasyonların takibi ve sisteminizi kurmanız başlangıç aşamasında en önemli adımız.

Dijital pazarlama ekibinizi siz kuracak iseniz ekibinizde olması gerekenler :


  1. Web Sitenizin takip ve organizasyonlarını yapacak bir çalışan. Bu kişi web konusunda bilgi ve tecrübe sahibi olmalıdır. Pazarlama araçlarını da etkin şekilde kullanabilmelidir.

  2. Sosyal medyalarınızı yönetecek , içerik , görsel ve editörlük yapabilecek bir çalışan . Bu kişi yazım ve imla bilgisi sahibi, markanıza uygun yazı ve makale yazabilecek ve fotoğraf düzenleme konusunda bilgi ve tecrübe sahibi olmalıdır.

  3. İletişim, sipariş ve gönderi takibi için bir çalışan. Bu kişi stok takibi, ürün bilgisi ve satış tecrübesine sahip olmalıdır.

  4. Dijital pazarlama konusunda ekip liderliği yapacak ve sürecinizi yönetecek bir takım lideri.

  5. Bu süreçte hedef kitlenizin ilgi ve ihtiyaçlarına uygun olarak içerik paylaşmalı, sosyal medyayı aktif olarak kullanmalı, SEO çalışmaları yapmalı ve akıllı telefonların yaygın kullanımını göz önünde bulundurarak mobil pazarlamanın imkanlarından faydalanmalısınız.


Dört kişilik operasyonel planlanmış ve kurulmuş bir ekip ile sürecinizi kendi bünyenizde yönetebilir ve internette istediğiniz ivmeye ulaşabilirsiniz. Ya da bütün bu süreç ve planlamanızı sizin adınıza İKİU AJANS olarak birlikte yönetebilir, firmanıza her zaman dijital danışmanlık yapabiliriz.
3 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör